RLC35-R056FTE
Mfr.Part #
RLC35-R056FTE
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
RES 0.056 OHM 2/3W 1% 1210
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Power (Watts) :
0.667W, 2/3W
Resistance :
56 mOhms
Temperature Coefficient :
0/ +250ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.122" L x 0.098" W (3.10mm x 2.50mm)
Tolerance :
±1%
Datasheets
RLC35-R056FTE
Kamaya RLC35-R056FTE
RLC Series, Thick Film, 56 mOhms, 0.667W, 2/3W, ±1%, -55°C ~ 155°C