RLC32K6R20FTP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLC32K6R20FTP
Manufacturer
Kamaya
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.2 OHM 1/2W 1% 1206
Manufacturer :
Kamaya
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
Product Type :
Current Sense Resistors
Application :
Current Sense
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Supplier Device Package :
Series :
RLC
Composition :
Thick Film
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Resistance :
6.2 Ohms
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
PCB Mount
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Features :
Automotive AEC-Q200
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Subcategory :
Resistors
Size / Dimension :
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
Product Status :
Active
Brand :
Datasheets
RLC32K6R20FTP
Kamaya RLC32K6R20FTP
RLC Series, Thick Film, 6.2 Ohms, 0.5W, 1/2W, ±1%, -55°C ~ 155°C