RLC32-R100JTP
Mfr.Part #
RLC32-R100JTP
Description
RES 0.1 OHM 1/2W 5% 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package Width :
1.6
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Package Length :
3.1
Termination :
2 Terminal
Product Type :
Current Sense Resistors
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Technology :
METAL GLAZE/THICK FILM
Length :
3.1 mm
Number of Terminations :
2
Number of Terminals :
2
Size Code :
Package Height :
0.6
Resistance :
100 MOhms
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Temperature Coefficient :
0/ +250ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Width :
1.6 mm
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
Packing Method :
Tape, Paper
Series :
RLC
Working Voltage :
1.81
Mounting Feature :
Surface Mount
Qualification :
AEC-Q200
Height :
0.6 mm
Size / Dimension :
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Subcategory :
Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
0.5
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
MouseReel
PCB Mount
Rated Temperature :
70
Tolerance :
±5%
Datasheets
RLC32-R100JTP
Kamaya RLC32-R100JTP
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RLC Series, Thick Film, 100 mOhms, 0.5W, 1/2W, ±5%, -55°C ~ 155°C