RLC16K2R70FTP
Mfr.Part #
RLC16K2R70FTP
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 2.7 OHM 1/4W 1% 0603
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Failure Rate :
Resistance :
2.7 Ohms
Datasheets
RLC16K2R70FTP
Kamaya RLC16K2R70FTP
RLC Series, Thick Film, 2.7 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C