RLC10-1R60FTH
Mfr.Part #
RLC10-1R60FTH
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 1.6 OHM 1/8W 1% 0402
Resistance :
1.6 Ohms
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
0/ +200ppm/°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
RLC10-1R60FTH
Kamaya RLC10-1R60FTH
RLC Series, Thick Film, 1.6 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±1%, -55°C ~ 155°C