RLC16K1R60FTP
Mfr.Part #
RLC16K1R60FTP
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 1.6 OHM 1/4W 1% 0603
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
1.6 Ohms
Datasheets
RLC16K1R60FTP
Kamaya RLC16K1R60FTP
RLC Series, Thick Film, 1.6 Ohms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C