RLC10-R100JTH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLC10-R100JTH
Manufacturer
Kamaya
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.1 OHM 1/8W 5% 0402
Manufacturer :
Kamaya
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Brand :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
100 MOhms
Product Type :
Current Sense Resistors
Subcategory :
Resistors
Features :
Automotive AEC-Q200
Failure Rate :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Number of Terminations :
2
Series :
RLC
Product Category :
Current Sense Resistors - SMD
Package :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Mounting Style :
PCB Mount
Temperature Coefficient :
0/ +300ppm/°C
Application :
Current Sense
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Supplier Device Package :
Datasheets
RLC10-R100JTH
Kamaya RLC10-R100JTH
RLC Series, Thick Film, 100 mOhms, 0.125W, 1/8W, ±5%, -55°C ~ 155°C