RLB0914-3R3ML
Mfr.Part #
RLB0914-3R3ML
Description
FIXED IND 3.3UH 3.6A 27 MOHM TH
Fixed Inductors
Resistance :
27mOhm
Max DC Current :
3.6A
Series :
RLB
Mount :
Radial, Through Hole
Height :
13mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Construction :
Shrink Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Diameter :
650 µm
Inductance Tolerance :
20%
Test Frequency :
7.96MHz
Q @ Freq :
20 @ 7.96MHz
Base Part Number :
RLB0914
Current Rating :
3.6A
Q Factor :
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Diameter :
8.7mm
Frequency - Self Resonant :
70MHz
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Lead Pitch :
5mm
Current - Saturation :
11.3A
DC Resistance (DCR) :
27mOhm Max
Size / Dimension :
0.343Dia 8.70mm
Inductance :
3.3μH
DC Current :
3.6A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RMS Current (Irms) :
3.6A
Datasheets
RLB0914-3R3ML
Bourns, Inc. RLB0914-3R3ML
RLB0914-3R3ML datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD