RLB0608-100KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLB0608-100KL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 550MA 450 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
2
Diameter :
5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
RLB0608
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Through Hole
Inductance :
10μH
HTS Code :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Test Frequency :
2.52MHz
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Series :
RLB
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
2mm
Max DC Current :
550mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Current :
550mA
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Material - Core :
Ferrite
Type :
Wirewound
Lead/Base Style :
Radial
Military Standard :
Not
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RMS Current (Irms) :
550mA
Construction :
Shrink Tube
Height :
7.5mm
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Q @ Freq :
60 @ 2.52MHz
Tolerance :
±10%
Current Rating :
550mA
DC Resistance (DCR) :
450mOhm Max
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Q Factor :
60
Radiation Hardening :
No
Shielding :
No
Inductance Tolerance :
10%
Datasheets
RLB0608-100KL
Bourns, Inc. RLB0608-100KL
RLB0608-100KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD