RLB0914-270KL
Mfr.Part #
RLB0914-270KL
Description
FIXED IND 27UH 1.8A 110 MOHM TH
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance (DCR) :
110mOhm Max
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Shielding :
No
Military Standard :
Not
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
8.5MHz
DC Current :
1.8A
Base Part Number :
RLB0914
Mount :
Packaging :
Bulk
Test Frequency :
2.52MHz
Published :
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Inductance :
27μH
Lead/Base Style :
Radial
Height :
13mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
5mm
Q @ Freq :
40 @ 2.52MHz
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Max DC Current :
1.8A
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Current Rating :
1.8A
Radiation Hardening :
Series :
RLB
Number of Terminations :
2
Construction :
Shrink Tube
Size / Dimension :
0.343Dia 8.70mm
Current - Saturation :
4A
Datasheets
RLB0914-270KL
Bourns, Inc. RLB0914-270KL
RLB0914-270KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD