RLB0914-150KL
Mfr.Part #
RLB0914-150KL
Description
FIXED IND 15UH 2.4A 60 MOHM TH
Stock
219
In Stock :
219
DC Resistance (DCR) :
60mOhm Max
Military Standard :
Not
Tolerance :
±10%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Ferrite
Current Rating :
2.4A
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Inductance :
15μH
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Diameter :
8.7mm
Test Frequency :
2.52MHz
Q @ Freq :
50 @ 2.52MHz
Current - Saturation :
5.3A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
2005
DC Current :
2.4A
Type :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Q Factor :
50
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Shrink Tube
Max DC Current :
2.4A
Series :
RLB
Base Part Number :
RLB0914
Frequency - Self Resonant :
10MHz
Packaging :
Bulk
Lead/Base Style :
Radial
Size / Dimension :
0.343Dia 8.70mm
Height :
13mm
Datasheets
RLB0914-150KL
Bourns, Inc. RLB0914-150KL
RLB0914-150KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD