RLB0913-100K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLB0913-100K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 3.1A 45 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Inductor Application :
DC-DC Converter
Number of Functions :
1
Current - Saturation :
3A
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
JESD-609 Code :
e1
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Material - Core :
Ferrite
Series :
RLB0913
Test Frequency :
0.001MHz
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tray
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Inductance Tolerance :
10%
Q @ Freq :
50 @ 2.52MHz
Current Rating (Amps) :
3.1A
ECCN Code :
EAR99
Inductance Frequency - Test :
1kHz
DC Resistance (DCR) :
45mOhm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Frequency - Self Resonant :
14MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Rated Current-Max :
3.1A
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Shielding :
No
Size / Dimension :
0.335Dia 8.50mm
Special Feature :
Q MEASURED AT 2.52 MHZ
Inductance :
10μH
Type :
Wirewound
Datasheets
RLB0913-100K
Bourns, Inc. RLB0913-100K
RLB0913-100K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD