RLB0912-150KL
Mfr.Part #
RLB0912-150KL
Description
FIXED IND 15UH 2.3A 56 MOHM TH
Stock
948
In Stock :
948
Base Part Number :
RLB0912
Military Standard :
Not
Q @ Freq :
50 @ 2.52MHz
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Number of Terminations :
2
Shielding :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
11mm
Size / Dimension :
0.343Dia 8.70mm
Series :
RLB
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Current Rating (Amps) :
2.3A
DC Resistance (DCR) :
56mOhm Max
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Q Factor :
50
Special Feature :
Q MEASURED AT 2.52 MHZ
DC Current :
1.7A
Lead/Base Style :
Radial
Inductance :
15μH
Diameter :
8.7mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Current Rating :
1.7A
Current - Saturation :
3A
Published :
2005
Mount :
Through Hole
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Tolerance :
±10%
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Construction :
Shrink Tube
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Max DC Current :
1.7A
Lead Pitch :
5mm
Frequency - Self Resonant :
21MHz
Test Frequency :
1kHz
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Material - Core :
Ferrite
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
RLB0912-150KL
Bourns, Inc. RLB0912-150KL
RLB0912-150KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD