RLB0812-472KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLB0812-472KL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7MH 50MA 16 OHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
16Ohm Max
Diameter :
6.7mm
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Test Frequency :
252kHz
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
JESD-609 Code :
e3
Frequency - Self Resonant :
500kHz
Lead Diameter :
650 µm
Q @ Freq :
60 @ 252kHz
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Military Standard :
Not
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Shielding :
No
Packaging :
Bulk
Quality Factor-Min (at L-nom) :
60
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Through Hole
Material - Core :
Ferrite
Series :
RLB
Lead/Base Style :
Radial
Q Factor :
60
Number of Terminations :
2
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Lead Pitch :
3mm
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Shrink Tube
Tolerance :
±10%
Current Rating :
50mA
Lead Length :
25mm
ECCN Code :
EAR99
Max DC Current :
50mA
DC Current :
50mA
Inductance :
4.7mH
Height :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.264Dia 6.70mm
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
RLB0812
Number of Functions :
1
Type :
Wirewound
Datasheets
RLB0812-472KL
Bourns, Inc. RLB0812-472KL
RLB0812-472KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD