RLB0712-330KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLB0712-330KL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 33UH 600MA 150 MOHM TH
Stock
699
In Stock :
699
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
33μH
Packaging :
Bulk
Shielding :
No
Lead Diameter :
0.65 mm
Current Rating :
600mA
Frequency - Self Resonant :
7MHz
Published :
2005
Factory Lead Time :
18 Weeks
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Mount :
Through Hole
Height :
650μm
Max DC Current :
600mA
Lead Pitch :
3mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±10%
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Construction :
Shrink Tube
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
25mm
DC Current :
600mA
Special Feature :
Q MEASURED AT 2.52 MHZ
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.264Dia 6.70mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
RLB
Military Standard :
Not
Type :
Wirewound
Q Factor :
20
Lead/Base Style :
Radial
Test Frequency :
1kHz
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
RLB0712
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Q @ Freq :
20 @ 2.52MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
RLB0712-330KL
Bourns, Inc. RLB0712-330KL
RLB0712-330KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD