RL895-820K-RC
Mfr.Part #
RL895-820K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Description
FIXED IND 82UH 1A 160 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Termination :
Radial
Current Rating (Amps) :
1A
Current Rating :
1A
Inductance :
82μH
Frequency - Self Resonant :
4.5MHz
Series :
RL895
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Height :
9.4996mm
Tolerance :
±10%
Shielding :
Unshielded
Lead Pitch :
5mm
Max DC Current :
1A
Type :
Wirewound
Mount :
Through Hole
DC Resistance (DCR) :
160mOhm Max
Package / Case :
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Test Frequency :
2.52MHz
Size / Dimension :
0.307Dia 7.80mm
Material - Core :
Ferrite
Max Operating Temperature :
100°C
Length :
9.5mm
Operating Temperature :
-30°C~100°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
7.8mm
Min Operating Temperature :
-30°C
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
RL895
Datasheets
RL895-820K-RC
Bourns, Inc. RL895-820K-RC
RL895-820K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD