RL895-122K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL895-122K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2MH 270MA 2.1 OHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Through Hole
Inductance :
1.2mH
Mounting Type :
Through Hole
Special Feature :
Q IS MEASURED AT: 0.252 MHZ
Shielding :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-30°C~100°C
Type :
Wirewound
Size / Dimension :
0.307Dia 7.80mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Construction :
Cylindrical
Max DC Current :
270mA
Military Standard :
Not
DC Resistance (DCR) :
2.1Ohm Max
Height :
9.4996mm
Package / Case :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Current Rating :
270mA
Number of Terminations :
2
Published :
Test Frequency :
1kHz
Frequency - Self Resonant :
1.2MHz
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Material - Core :
Ferrite
Lead Diameter :
0.7 mm
Lead/Base Style :
Radial
DC Current :
270mA
HTS Code :
Series :
RL895
Lead Pitch :
5mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Packing Method :
Tray
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Q @ Freq :
40 @ 252kHz
JESD-609 Code :
e1
Tolerance :
±10%
Datasheets
RL895-122K-RC
Bourns, Inc. RL895-122K-RC
RL895-122K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD