RL895-680K-RC
Mfr.Part #
RL895-680K-RC
Description
FIXED IND 68UH 1.1A 140 MOHM TH
Inductance :
68μH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
DC Resistance (DCR) :
140mOhm Max
Height :
9.4996mm
Size / Dimension :
0.307Dia 7.80mm
Test Frequency :
2.52MHz
Shielding :
No
Diameter :
7.8mm
Lead Pitch :
5mm
Q @ Freq :
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant :
5MHz
Operating Temperature :
-30°C~100°C
Packaging :
Bulk
Termination :
Max DC Current :
1.1A
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Current Rating :
1.1A
Tolerance :
±10%
Datasheets
RL895-680K-RC
Bourns, Inc. RL895-680K-RC
RL895-680K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD