RL895-183K-RC
Mfr.Part #
RL895-183K-RC
Description
FIXED IND 18MH 66MA 38.9 OHM TH
Inductance :
18mH
Max DC Current :
66mA
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Q @ Freq :
80 @ 79.6kHz
Current Rating :
66mA
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Operating Temperature :
-30°C~100°C
Height :
9.5mm
Number of Terminations :
2
Resistance :
38.9Ohm
Lead/Base Style :
Radial
DC Current :
66mA
DC Resistance (DCR) :
38.9Ohm Max
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Quality Factor-Min (at L-nom) :
80
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Test Frequency :
1kHz
Frequency - Self Resonant :
290kHz
Package / Case :
Diameter :
7.8mm
Type :
Wirewound
Special Feature :
Q IS MEASURED AT: 0.0796 MHZ
Size / Dimension :
0.307Dia 7.80mm
Lead Pitch :
5mm
Datasheets
RL895-183K-RC
Bourns, Inc. RL895-183K-RC
RL895-183K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD