RL895-181K
Mfr.Part #
RL895-181K
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Description
FIXED IND 180UH 710MA 310MOHM TH
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Published :
Test Frequency :
1kHz
Package / Case :
Series :
RL895
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-30°C~100°C
Tolerance :
±10%
Inductance :
180μH
Current Rating :
710mA
Size / Dimension :
0.307Dia 7.80mm
Lead Free :
Contains Lead
Shielding :
No
Max DC Current :
710mA
DC Resistance (DCR) :
310mOhm Max
Diameter :
7.8mm
Lead Pitch :
5mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RL895-181K
Bourns, Inc. RL895-181K
RL895-181K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD