RL895-152K
Mfr.Part #
RL895-152K
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Description
FIXED IND 1.5MH 230MA 2.8 OHM TH
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Lead Pitch :
5mm
Package / Case :
Max DC Current :
230mA
Current Rating :
230mA
Diameter :
7.8mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Series :
RL895
DC Resistance (DCR) :
2.8Ohm Max
Test Frequency :
1kHz
Pbfree Code :
No
Shielding :
No
Operating Temperature :
-30°C~100°C
Lead Free :
Contains Lead
Inductance :
1.5mH
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.307Dia 7.80mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RL895-152K
Bourns, Inc. RL895-152K
RL895-152K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD