RL895-151K-RC
Mfr.Part #
RL895-151K-RC
Description
FIXED IND 150UH 740MA 270MOHM TH
Fixed Inductors
Factory Lead Time :
16 Weeks
HTS Code :
Special Feature :
Q IS MEASURED AT: 0.796 MHZ
Height Seated (Max) :
0.374 9.50mm
Test Frequency :
1kHz
Termination :
Size / Dimension :
0.307Dia 7.80mm
Height :
9.4996mm
Operating Temperature :
-30°C~100°C
Frequency - Self Resonant :
3.5MHz
Inductance :
150μH
DC Resistance (DCR) :
270mOhm Max
Q @ Freq :
25 @ 796kHz
Lead Pitch :
5mm
Diameter :
7.8mm
Max DC Current :
740mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Tolerance :
±10%
Current Rating :
740mA
Datasheets
RL895-151K-RC
Bourns, Inc. RL895-151K-RC
RL895-151K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD