RL824-272K-RC
Mfr.Part #
RL824-272K-RC
Description
FIXED IND 2.7MH 190MA 3.3 OHM TH
Special Feature :
Q IS MEASURED AT: 0.25 MHZ
Size / Dimension :
0.413Dia 10.50mm
Inductance :
2.7mH
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Resistance :
3.3Ohm
Lead Diameter :
0.7 mm
DC Resistance (DCR) :
3.3Ohm Max
Current Rating :
190mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Q @ Freq :
35 @ 250kHz
Frequency - Self Resonant :
610kHz
Packaging :
Tube
Lead Length :
5mm
Rated Current-Max :
0.19A
Tolerance :
±10%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Test Frequency :
1kHz
Lead Spacing :
5mm
DC-DC Converter
Packing Method :
Datasheets
RL824-272K-RC
Bourns, Inc. RL824-272K-RC
RL824-272K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD