RL822-3R3K-RC
Mfr.Part #
RL822-3R3K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
FIXED IND 3.3UH 2.66A 25 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.61 mm
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Height :
11mm
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Series :
RL822
ECCN Code :
EAR99
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
DC Current :
2.66A
2
Max DC Current :
2.66A
Number of Functions :
1
Mount :
Through Hole
Q Factor :
20
Lead/Base Style :
Radial
Size / Dimension :
0.335Dia 8.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Frequency - Self Resonant :
79MHz
HTS Code :
Test Frequency :
1kHz
Construction :
Cylindrical
Published :
Inductance :
3.3μH
Factory Lead Time :
18 Weeks
Saturation Current :
2.66A
Lead Pitch :
5mm
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
Not
Current Rating :
2.66A
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance Tolerance :
10%
Type :
Wirewound
Series Resistance :
25mOhm
Q @ Freq :
20 @ 7.96MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Lead Length :
5mm
Shielding :
No
Special Feature :
Q IS MEASURED AT: 7.96 MHZ
Lead Free :
Lead Free
DC Resistance (DCR) :
25mOhm Max
Datasheets
RL822-3R3K-RC
Bourns, Inc. RL822-3R3K-RC
RL822-3R3K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD