RL824-222K-RC
Mfr.Part #
RL824-222K-RC
Description
FIXED IND 2.2MH 240MA 2.8 OHM TH
Lead Diameter :
0.7 mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Test Frequency :
1kHz
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Frequency - Self Resonant :
660kHz
2
Lead Free :
Lead Free
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Special Feature :
Q IS MEASURED AT: 0.25 MHZ
Current Rating :
240mA
Mounting Type :
Through Hole
Max DC Current :
240mA
Tolerance :
±10%
Q Factor :
35
Size / Dimension :
0.413Dia 10.50mm
DC Current :
240mA
Height :
15.494mm
Lead/Base Style :
Radial
Inductance :
2.2mH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
5mm
DC Resistance (DCR) :
2.8Ohm Max
Q @ Freq :
35 @ 250kHz
Radiation Hardening :
1
Military Standard :
Not
Lead Length :
5mm
Datasheets
RL824-222K-RC
Bourns, Inc. RL824-222K-RC
RL824-222K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD