RL824-182K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL824-182K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.8MH 240MA 2.3 OHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
1.8mH
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Type :
Wirewound
Tolerance :
±10%
Rated Current-Max :
0.24A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
240mA
Series :
RL824
Construction :
Cylindrical
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Shielding :
No
DC Resistance (DCR) :
2.3Ohm Max
HTS Code :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.413Dia 10.50mm
Test Frequency :
1kHz
Published :
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Q @ Freq :
45 @ 250kHz
Inductor Application :
DC-DC Converter
Number of Functions :
1
Lead Diameter :
0.7 mm
Frequency - Self Resonant :
710kHz
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
Bulk
Resistance :
2.3Ohm
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Packaging :
Tube
Special Feature :
Q IS MEASURED AT: 0.25 MHZ
Mount :
Through Hole
Lead Length :
5mm
Lead Spacing :
5mm
Number of Terminations :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Material - Core :
Ferrite
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RL824-182K-RC
Bourns, Inc. RL824-182K-RC
RL824-182K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD