RL80J821MDN1
Mfr.Part #
RL80J821MDN1
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 6.3V T/H
Stock
172
In Stock :
172
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
3.5mm
Capacitance :
820µF
Mount :
Through Hole
Polarity :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Published :
2015
Ripple Current @ Low Frequency :
570mA @ 120Hz
Lead Pitch :
3.5052mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
Leakage Current :
1.0332mA
Length :
8mm
Type :
Polymer
Dielectric Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
Box
Ripple Current :
5.7A
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
EAR99
Dissipation Factor :
0.12 %
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
18 Weeks
Diameter :
8mm
Series :
FPCAP, RL8
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.7A @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Datasheets
RL80J821MDN1
Nichicon RL80J821MDN1
820μF ±20% Radial, Can 0.354 9.00mm Bulk 8mOhm FPCAP, RL8 Through Hole Polymer General Purpose