RL80G561MDN1KX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL80G561MDN1KX
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V T/H
Stock
403
In Stock :
403
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Polymer
Life (Hours) :
2000 hours
Published :
2009
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
8mm
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Terminal Pitch :
3.5mm
REACH SVHC :
No SVHC
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Shape :
Wire
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm
Series :
FPCAP, RL8
Ripple Current :
6.1A
Mount :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Leakage Current :
560μA
Ripple Current @ Low Frequency :
610mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
4V
Height :
8mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current @ High Frequency :
6.1A @ 100kHz
Packaging :
Tape and Box (TB)
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Package / Case :
Radial, Can
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
0.12 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
560μF
Datasheets
RL80G561MDN1KX
Nichicon RL80G561MDN1KX
560μF ±20% Radial, Can 0.315 8.00mm Tape & Box (TB) 6mOhm FPCAP, RL8 Through Hole Polymer General Purpose