RL2512FK-070R68L
Mfr.Part #
RL2512FK-070R68L
Description
RES 0.68 OHM 1% 1W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
3.2mm
Resistance :
680mOhm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
1W
REACH SVHC :
Unknown
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Composition :
Thick Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Digi-Reel®
Weight :
40.511469mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Military Standard :
Not
Tolerance :
±1%
Datasheets
RL2512FK-070R68L
YAGEO RL2512FK-070R68L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 680mOhm, ±1%, -55°C~155°C