RL2512FK-070R47L
Mfr.Part #
RL2512FK-070R47L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 0.47 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Tolerance :
±1%
Construction :
Chip
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Resistance :
470mOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
Series :
RL
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
3.2mm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Composition :
Thick Film
Ratings :
AEC-Q200
Military Standard :
Not
Height :
550μm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
24 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
RL2512FK-070R47L
YAGEO RL2512FK-070R47L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 470mOhm, ±1%, -55°C~155°C