RL2512FK-070R12L
Mfr.Part #
RL2512FK-070R12L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 0.12 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Series :
RL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
3.2mm
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
33 Weeks
Published :
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
550μm
Size / Dimension :
0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Resistance :
120mOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Composition :
Thick Film
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Military Standard :
Not
Contact Plating :
Tin
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Construction :
Chip
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Power Rating :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RL2512FK-070R12L
YAGEO RL2512FK-070R12L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 120mOhm, ±1%, -55°C~155°C