RL2512FK-070R051L
Mfr.Part #
RL2512FK-070R051L
Description
RES 0.051 OHM 1% 1W 2512
Thick Film
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
33 Weeks
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Temperature Coefficient :
±800ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
1W
Resistance :
51mOhm
Weight :
40.511469mg
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
RL2512FK-070R051L
YAGEO RL2512FK-070R051L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 51mOhm, ±1%, -55°C~155°C