RL20S622GBSL
Mfr.Part #
RL20S622GBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Description
RES 6.2K OHM 1/2W 2% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Composition :
Metal Film
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Contains Lead
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Series :
Military, MIL-PRF-22684/02, RL20
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
3.68mm
Lead Length :
38.1mm
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
6.2kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Construction :
Tubular
Working Voltage :
350V
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Factory Lead Time :
13 Weeks
Power Rating :
500mW