RL20S163GBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL20S163GBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 16K OHM 1/2W 2% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
500mW
JESD-609 Code :
e0
Diameter :
3.68mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Construction :
Tubular
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
FLAME PROOF
Tolerance :
±2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Composition :
Metal Film
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Series :
Military, MIL-PRF-22684/02, RL20
Published :
Resistance :
16kOhm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Working Voltage :
350V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Terminal Shape :
Wire
Power Rating :
500mW
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
RL20S163GBSL
Vishay / Dale RL20S163GBSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 16kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,