RL20S100GBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL20S100GBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 1/2W 2% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±2%
Diameter :
3.68mm
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Rating :
500mW
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Construction :
Tubular
Additional Feature :
FLAME PROOF
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Series :
Military, MIL-PRF-22684/02, RL20
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
10Ohm
Package / Case :
Axial
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.145Diax0.375L 3.68mmx9.53mm
Working Voltage :
350V
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Datasheets
RL20S100GBSL
Vishay / Dale RL20S100GBSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 10Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,