RL1005-79K-150-D1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL1005-79K-150-D1
Manufacturer
Amphenol Thermometrics
Package / Case
Disc, 2.8mm Dia x 3.3mm W
Datasheet
Download
Description
THERM NTC 150KOHM 4228K DISC
Manufacturer :
Amphenol Thermometrics
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Resistance :
150kOhm
Height :
3.3mm
Resistance Tolerance :
±10%
Package / Case :
Disc, 2.8mm Dia x 3.3mm W
Mount :
PCB, Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Diameter :
2.8mm
Series :
RL1005
Tolerance :
10%
Factory Lead Time :
15 Weeks
B25/85 :
4228K
Min Operating Temperature :
-50°C
Lead Length :
1.50 38.00mm
Resistance in Ω @ 25°C :
150k
Max Operating Temperature :
150°C
Lead Pitch :
2.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
38mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Datasheets
RL1005-79K-150-D1
Introducing Temperature Sensors - NTC Thermistors Amphenol Thermometrics RL1005-79K-150-D1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc, 2.8mm Dia x 3.3mm W, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-50°C~150°C, RL1005-79K-150-D1 pinout, RL1005-79K-150-D1 datasheet PDF, RL1005-79K-150-D1 amp .Beyond Temperature Sensors - NTC Thermistors Amphenol Thermometrics RL1005-79K-150-D1 ,we also offer NCP03XH103F05RL, NCP18XH103F03RB, NTCG163JF103FT1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Thermometrics RL1005-79K-150-D1
RL1005 Series Tolerance:10% 150k Through Hole -50°C~150°C 4228K Bulk
RL1005-79K-150-D1 Overview
NTC thermistors are packaged as a Bulk. The Disc, 2.8mm Dia x 3.3mm W package contains it for your convenience. In order for NTC thermistors to operate, the resistance tolerance must be ±10%. When using NTC thermistors, the temperature should be set to -50°C~150°C to ensure reliable operation. NTC thermistors are capable of reliable operation at a maximum operating temperature of 150°C. In order to ensure reliability, NTC thermistors can be operated at a minimum temperature of -50°C.
RL1005-79K-150-D1 Features
Package/Case: Bulk
RL1005 Series
Operating Temperature: -50°C~150°C
150kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
10% Tolerance