RL1005-5744-103-D1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL1005-5744-103-D1
Manufacturer
Amphenol Thermometrics
Package / Case
Disc, 2.8mm Dia x 3.3mm W
Datasheet
Download
Description
THERMISTOR NTC 10KOHM 4073K DISC
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Amphenol Thermometrics
Product Category :
Temperature Sensors - NTC Thermistors
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
2.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
PCB, Through Hole
Factory Lead Time :
13 Weeks
B25/85 :
4073K
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Disc, 2.8mm Dia x 3.3mm W
Height :
3.3mm
Length :
38mm
Series :
RL1005
Resistance :
10kOhm
Lead Length :
1.50 38.00mm
Published :
1999
Resistance Tolerance :
±10%
Resistance in Ω @ 25°C :
10k
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-50°C~150°C
Min Operating Temperature :
-50°C
Number of Pins :
2
Diameter :
2.8mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
10%
Max Operating Temperature :
150°C
Introducing Temperature Sensors - NTC Thermistors Amphenol Thermometrics RL1005-5744-103-D1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc, 2.8mm Dia x 3.3mm W, Operating Temperature:-50°C~150°C, Number of Pins:2, RL1005-5744-103-D1 pinout, RL1005-5744-103-D1 datasheet PDF, RL1005-5744-103-D1 amp .Beyond Temperature Sensors - NTC Thermistors Amphenol Thermometrics RL1005-5744-103-D1 ,we also offer NCP03XH103F05RL, NCP18XH103F03RB, NTCG163JF103FT1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Thermometrics RL1005-5744-103-D1
RL1005 Series Tolerance:10% 10k Through Hole -50°C~150°C 4073K Bulk
RL1005-5744-103-D1 Overview
Typically, NTC thermistors are packaged in a Bulk package. In order to make things easier, it is included in the package Disc, 2.8mm Dia x 3.3mm W. A NTC thermistor must have a resistance tolerance of ±10% in order to operate. For reliable performance, NTC thermistors should be set to -50°C~150°C. Temperatures of 150°C provide reliable operation of NTC thermistors. It's best to operate NTC thermistors at -50°C for reliability. In order for NTC thermistors to work properly, they must have their 2 pins connected.
RL1005-5744-103-D1 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
RL1005 Series
Operating Temperature: -50°C~150°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
10% Tolerance