RL0607-102-R
Mfr.Part #
RL0607-102-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
FIXED IND 1MH 205MA 4.76 OHM TH
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Height Seated (Max) :
0.287 7.30mm
Inductance :
1mH
Current - Saturation :
150mA
Mount :
Through Hole
Test Frequency :
10kHz
Material - Core :
Ferrite
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.224Dia 5.70mm
Current Rating (Amps) :
205mA
DC Resistance (DCR) :
4.76Ohm Max
Min Operating Temperature :
-40°C
Shielding :
Unshielded
Frequency - Self Resonant :
1MHz
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
205mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Composition :
Wirewound
Series :
RL0607
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
10kHz
Datasheets
RL0607-102-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD