RL0603JR-070R47L
Mfr.Part #
RL0603JR-070R47L
Description
RES 0.47 OHM 5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±800ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Published :
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Series :
RL
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
33 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
100V
Max Power Dissipation :
100mW
Power Rating :
100mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Chip
Thick Film
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
470mOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
800μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
Not
Datasheets
RL0603JR-070R47L
YAGEO RL0603JR-070R47L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 470mOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C