RL0603JR-070R27L
Mfr.Part #
RL0603JR-070R27L
Description
RES 0.27 OHM 5% 1/10W 0603
yes
Construction :
Chip
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±800ppm/°C
Composition :
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
270mOhm
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
100mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
33 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
RL
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RL0603JR-070R27L
YAGEO RL0603JR-070R27L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 270mOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C