RL0603JR-070R15L
Mfr.Part #
RL0603JR-070R15L
Description
RES 0.15 OHM 5% 1/10W 0603
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
100mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±800ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
558.8μm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
150mOhm
Tolerance :
±5%
Thick Film
Construction :
Chip
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount :
yes
Datasheets
RL0603JR-070R15L
YAGEO RL0603JR-070R15L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 150mOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C