RL0603JR-070R12L
Mfr.Part #
RL0603JR-070R12L
Description
RES 0.12 OHM 5% 1/10W 0603
Max Power Dissipation :
100mW
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Chip
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
Temperature Coefficient :
±800ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Resistance :
120mOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RL0603JR-070R12L
YAGEO RL0603JR-070R12L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 120mOhm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C