RL0603FR-070R056L
Mfr.Part #
RL0603FR-070R056L
Description
RES 0.056 OHM 1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±1200ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±1%
2
Pbfree Code :
yes
Resistance :
56mOhm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
558.8μm
Datasheets
RL0603FR-070R056L
YAGEO RL0603FR-070R056L
RL Series, Thick Film, 56mOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C