RL0510S-2R2-G
Mfr.Part #
RL0510S-2R2-G
Description
RES SMD 2.2 OHM 2% 1/6W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Weight :
652.039032μg
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
2.2Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
0.167W
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
167mW
Temperature Coefficient :
0/ +200ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±2%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
yes
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RL
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RL0510S-2R2-G
Susumu RL0510S-2R2-G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thin Film, 2.2Ohm, 0.167W 1/6W, ±2%, -55°C~125°C