RK73H3ATTE2553F
Mfr.Part #
RK73H3ATTE2553F
Description
RES 255K OHM 1% 1W 2512
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
WRAPAROUND
Published :
Resistance :
255kOhm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Datasheets
RK73H3ATTE2553F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H3ATTE2553F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 255kOhm, ±1%, -55°C~155°C