RK73H3ATTE2261F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H3ATTE2261F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.26K OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
7 Weeks
Tolerance :
±1%
Series :
RK73H
Power (Watts) :
1W
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
2.26kOhm
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RK73H3ATTE2261F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H3ATTE2261F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 2.26kOhm, 1W, ±1%, -55°C~155°C