RK73H2HTTE5112F
Mfr.Part #
RK73H2HTTE5112F
Description
RES 51.1K OHM 1% 3/4W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Resistance :
51.1kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
750mW
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Factory Lead Time :
6 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Datasheets
RK73H2HTTE5112F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2HTTE5112F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 51.1kOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C