RK73H2HTTE3241F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H2HTTE3241F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.24K OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RK73H
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
750mW
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
3.24kOhm
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Composition :
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
700μm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Factory Lead Time :
6 Weeks
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Voltage - Rated :
400V
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RK73H2HTTE3241F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2HTTE3241F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 3.24kOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C