RK73H2HTTE2R70F
Mfr.Part #
RK73H2HTTE2R70F
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES 2.7 OHM 1% 3/4W 2010
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
2.7Ohm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
400V
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Power Rating :
750mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
700μm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±1%
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RK73H2HTTE2R70F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2HTTE2R70F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 2.7Ohm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C