RK73H2HTTE2741D
Mfr.Part #
RK73H2HTTE2741D
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Description
RES 2.74K OHM 0.5% 3/4W 2010
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
2.74kOhm
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.75W
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RK73H2HTTE2741D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H2HTTE2741D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 2.74kOhm, 0.75W 3/4W, ±0.5%, -55°C~155°C